Your Info
You Are Not Logged In.
Member Login
2021 T&T Elite Challenge begins May 14 at the Bill Harris Arena in Birmingham
posted on 05/13/2021

INDIANAPOLIS, May 13, 2021 – More than 250 of the nation's top trampoline and tumbling athletes will gather at the Bill Harris Arena in Birmingham, Ala., May 14-16 for the 2021 Elite Challenge. The event will feature men's and women's senior, junior, youth elite, open elite and Level 10 athletes competing across trampoline, tumbling, double mini-trampoline and synchronized trampoline.

The Elite Challenge serves as a final qualification opportunity for the USA Gymnastics Championships, which will take place June 21-27 in St. Louis. Performances will help determine selection for several upcoming trampoline and tumbling international competitions, including the 2021 World Championships, while senior trampoline performances will also factor into selection for the Tokyo Olympic team should the U.S. earn a men's or women's berth through international competition leading up to the Summer Games.

The event will be broadcast on FloGymnastics. A basic event schedule is listed below in central time. For more information, please visit the event website.

May 14
  • 9 a.m. – Session 1, prelims: men's and women's youth elite trampoline; women's junior trampoline; men's open elite trampoline; men's and women's youth elite, junior and open elite double mini-trampoline
  • 2 p.m. – Session 2, prelims: men's junior trampoline; men's and women's senior trampoline; women's open elite trampoline; men's and women's youth elite, junior, senior and open elite tumbling; men's and women's senior double mini-trampoline; men's and women's youth elite and senior synchronized trampoline; women's junior synchronized trampoline; men's open elite synchronized trampoline
May 15
  • 9 a.m. – Session 3, prelims: men's and women's Level 10 trampoline; men's and women's Level 10 tumbling; men's and women's Level 10 double mini-trampoline
  • 3:30 p.m. – Session 4, finals: men's and women's youth elite and open elite trampoline; men's and women's youth elite and junior tumbling; men's and women's open elite double mini-trampoline
  • 6:30 p.m. – Session 5, finals: men's and women's junior and senior trampoline; men's and women's senior and open elite tumbling; men's and women's youth elite, junior and senior double mini-trampoline; men's and women's youth elite and senior synchronized trampoline; women's junior synchronized trampoline; men's open elite synchronized trampoline
May 16
  • 9 a.m. – Session 6, finals: men's and women's Level 10 trampoline; men's and women's Level 10 tumbling; men's and women's Level 10 double mini-trampoline; men's and women's synchronized trampoline
Trampoline events involve athletes using trampolines that can propel them up to 30 feet in the air, during which they can perform double and triple twisting somersaults. Tumbling utilizes elevated rod-floor runways that enable athletes to jump at heights more than 10 feet and execute a variety of acrobatic maneuvers. For the double-mini competition, the athlete makes a short run, leaps onto a small two-level trampoline, performs an aerial maneuver and dismounts onto a landing mat. Trampoline was added to the Olympic Games in 2000, and at the 2012 Olympic Games in London, the USA had its first athlete in history advance to the finals.

The field for the 2021 Elite Challenge is listed below alphabetically by state.

Alabama
Paul Bretscher, Hunstville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
John Franklin, Comer, Hunstville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
Cody Gesuelli, Huntsville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
Aamirah Hayes, Huntsville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
Ella Henshaw, Huntsville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
Betsy Nash, Owens Cross Roads, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
Anna Katherine Spangler, Hampton Cove, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy

Arkansas
Georgeanna Gray, North Little Rock, Ark./Victoria Gymagic

Arizona
Josie Bain, Litchfield Park, Ariz./North Valley Gymnastics
Katherine Baker, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics
Karlie Bowman, Scottsdale, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Boden Courtney, Prescott, Ariz./North Valley Gymnastics
Van Larson, Phoenix, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Kate-Emerson Loisel, Phoenix, Ariz./North Valley Gymnastics
Kable Moore, Gilbert, Ariz./USA Youth Fitness Center
Bryan Olas, Tempe, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Aña Rassega, Scottsdale, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Benjamin Sheldon, Maricopa, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Ghavyn Thompson, Phoenix, Ariz./Aspire Kids Sports Center
Rosalie Thongphay, San Tan Valley, Ariz./USA Youth Fitness Center
Jace Williams, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics

California
Matt Bernabe, Trabuco Canyon, Calif./World Elite Gymnastics
CJ Castiglione, Bakersfield, Calif./American Kids Sports Center
Amanda Coes, Corona, Calif./So Cal TTC
Jeremy Cooper, Irvine, Calif./World Elite Gymnastics
Joshua Cooper, Irvine, Calif./World Elite Gymnastics
Oliver Czekmany, Aliso Viejo, Calif./World Elite Gymnastics
Lexie Danko, Trabuco Canyon, Calif./World Elite Gymnastics
Rowan Deakin, Coto De Caza, Calif./World Elite Gymnastics
Charlotte Drury, Laguna Niguel, Calif./World Elite Gymnastics
Hudson Huggins, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymnastics
Merrill Hunter, Camarillo, Calif./Coach Pattys Gymnastics
Kaylee Larson, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymastics
Alyssa Oh, Rocklin, Calif./Eagle Gymnastics Academy
Cristian Orth, San Diego, Calif./So Cal TTC
Evan Pedraza, Camarillo, Calif./World Elite Gymnastics
Max Poveda, Rancho Cucamonga, Calif./World Elite Gymnastics
Sebastian Ramberg, Laguna Niguel, Calif./World Elite Gymnastics
Kira Schwartz, Glendale, Calif./So Cal TTC
Maya Yesharim, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymnastics

Colorado
David Ford, Firestone, Colo./Elevated Trampoline Sports Academy
Tenma Ide, Longmont, Colo./Elevated Trampoline Sports Academy
Avery Kroeker, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
Ryan Maccagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
Elijah Vogel, Longmont, Colo./Elevated Trampoline Sports Academy

District of Columbia
Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars Gymnastics
Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics

Florida
Justin Booker-Kincaid, Lakeland, Fla./Elite World Gymnastics
Peter Brewer, Weston, Fla./TAG USA Gymnastics
Ryan Diez, Weston, Fla./TAG USA Gymnastics
West Fowler, Gulf Breeze, Fla./Panhandle Perfection Gymnastics
Amari Jackson, Plant City, Fla./Elite World Gymnastics
Nastia Katchalova, Lakeland, Fla./Elite World Gymnastics
Maxine Touisithiphonexay, Copper City, Fla./Elite World Gymnastics
Mateo Ucros, Weston, Fla./TAG USA Gymnastics

Georgia
Nate Graham, Johns Creek, Ga./Jump TNT
Luke Mann, Bishop, Ga./Jump TNT
Nasiarra Riley, Locust Grove, Ga./FlipCity South

Hawaii
Maia Amano, Honolulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy

Illinois
Hadlee Barr, Mattoon, Ill./Kris Power Tumbling
Ava Binkowski, Naperville, Ill./Elite Sports Complex
Samantha Breckenridge, Taylorville, Ill./Kris Power Tumbling
Miah Bruns, Crete, Ill./World Champions Centre
Hannah Davis, Green Valley, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
Luke Davis, Chatham, Ill./Kris Power Tumbling
Amelia Gasper, Delavan, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
Lacey Jenkins, Mattoon, Ill./Integrity Athletics
Jillian Jones-Pschirrer, Mattoon, Ill./Kris Power Tumbling
Jackie Kent, Downers Grove, Ill./Elite Sports Complex
Ariel Kibler, Arthur, Ill./Gymnastics Central
Emily Landers, Fisher, Ill./Top Star Training Center
Kirstle Lowell, Orland Park, Ill./Aspire Kids Sports Center
Finley Merker, West Chicago, Ill./DuPage Cheer and Power Tumbling
Micah Miner, Glen Carbon, Ill./Kris Power Tumbling
Olivia Minor, Peoria, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
Hunter Moravec, Downers Grove, Ill./Elite Sports Complex
Jill Papenhause, Tremont, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
Tommy Sneed, Inverness, Ill./Kids in Action Gymnastics Academy
Carver Stennett, Lake Barrington, Ill./Kids in Action Gymnastics Academy
Sarah Thompson, Davis, Ill./J and J Tumbling and Trampoline Team

Indiana
Zachary Ramacci, St. John, Ind./TwistStars Tumbling and Trampoline
Jaden Vales, Jeffersonville, Ind./Spark Athletics

Kansas
Haylee Weiss, Emporia, Kan./Skywalkers
Brady Wilson, Emporia, Kan./Skywalkers

Kentucky
Brandon Anderson, Louisville, Ky./Spark Athletics
Jenna Clark, Independence, Ky./MJM Studios

Louisiana
Nicole Ahsinger, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
Alex Balinbin, Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
Kamryn Bourque, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
Hailey DeGuelle, Lafayette, La./Hangtime TNT
Hugo Marin, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
Terence Petit, Jr., Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
Olivia Pierce, Metairie, La./Elmwood Gymnastics Academy
Gretchen Schultz, Destrehan, La./Elmwood Gymnastics Academy
Aliaksei Shostak, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
Lynlee Taylor, DeRidder, La./Trampoline and Tumbling Express
Sarah Webster, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express

Maryland
Chris Butler, Ellicott City, Md./Dynamite Gymnastics
Ian Castrence, Waldorf, Md./Unique Sports Academy
Jack Collard, Silver Spring, Md./Silver Stars Gymnastics
Caroline Evans, Silver Spring, Md./Silver Stars Gymnastics
Kai Lawson, Bethesda, Md./Dynamite Gymnastics
Tomas Minc, Chevy Chase, Md./Dynamite Gymnastics
Samuel Pikofsky-Christiansen, Silver Spring, Md./Dynamite Gymnastics
Aliah Raga, Denton, Md./Dulles Gymnastics Academy
Jessica Stevens, Ellicott City, Md./Fairland Gymnastics
Oliver Strent, Bethesda, Md./Dynamite Gymnastics
Julian Wright, Silver Spring, Md./Xtreme Acro

Michigan
Amanda Abraham, Allen Park, Mich./Integrity Athletics
Derek Therrien, Lake Orion, Mich./Gymnastics Central

Minnesota
Ellie Barta, Dayton, Minn./Twin City Twisters
Kaylee Bowar, Farmington, Minn./Gleasons Gymnastic School
Kennedy Cardwell, Mendota Heights, Minn./Gleasons Gymnastic School
Charlie Larson, White Bear Lake, Minn./Twin City Twisters
Rory O'Neil, Maplewood, Minn./Twin City Twisters

Missouri
Syler Buck, Pleasant Hill, Mo./Premier Gymnastics
Emma Cox, Webb City, Mo./The Flip Shop
Nate Erkert, Wildwood, Mo./High Energy Gymnastix
Hally Piontek, Warrensburg, Mo./Kansas City Trampoline Club

North Carolina
Ben Adams, Angier, N.C./Sonshine Gymnastics
Sam Alterson, Cary, N.C./Sonshine Gymnastics
Sage Duggin, Holly Springs, N.C./Sonshine Gymnastics
Gracie Harder, Winston Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
Trevor Harder, Winston Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
Kyla Kapner, Cary, N.C./Sonshine Gymnastics
Brooke Knipper, Apex, N.C./Sonshine Gymnastics
McKenzie Petrich, Greensboro, N.C./Ultimate Kids
Aaron Remole, Thomasville, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
Ava Roistacher, Cary, N.C./Sonshine Gymnastics
John White, Raleigh, N.C./Sonshine Gymnastics

Nebraska
Gavin Britton, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
Olivia Erickson, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
Hailey Eriksen, Omaha, Neb./Premier Gymnastics
Rachel Godfrey, Omaha, Neb./Premier Gymnastics

New Jersey
Autumn Bruno, Lincroft, N.J./Elite Trampoline Academy
Sarah Bruno, Lincroft, N.J./Elite Trampoline Academy
Sydney Buchanan, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
Tessa Christopher, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
Alana Cushing, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Ava DeHanes, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Leah Edelman, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Leah Garafalo, Cream Ridge, N.J./Elite Trampoline Academy
Jeffrey Gluckstein, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
Amelia Glynn, Chatham, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Ava Hernando, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Tara Higgins, Berkeley Heights, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Camilla Lopes Gomes, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
Alexandra Mytnik, Manalapan, N.J./Elite Trampoline Academy
Clara O'Mara, Basking Ridge, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Alex Rozenshteyn, Cranford, N.J./Elite Trampoline Academy
Lyla Rubino, Basking Ridge, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Ayla Salvado, Red Bank, N.J./Elite Trampoline Academy
Sophie Salvado, Red Bank, N.J./Elite Trampoline Academy
Vivian Schanely, Metuchen, N.J./Elite Trampoline Academy
Ashley Sherman, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Michelle Sherman, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Kaitlyn Siksnius, Berkeley Heights, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Olivia Stecky, Mountainside, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling
Matthew Tocci, Freehold, N.J./Elite Trampoline Academy
Bella Ursu, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
Gia Valente, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
Amare Walker, Watchung, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling

New Mexico
Mikaela Snider, Clovis, N.M./Air Extreme

Nevada
Ethan McCormick, Spanish Springs, Nev./Legacy Trampoline and Tumbling

New York
BJ Mensah, New York, N.Y./Cavu Trampoline and Tumbling

Ohio
Cristian Aguirre, Lewis Center, Ohio/Integrity Athletics
Emma Bowman, Dublin, Ohio/Integrity Athletics
Isabella Bowman, Dublin, Ohio/Integrity Athletics
Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
Caitlin Johnson, Cincinnati, Ohio/Gymnastics Central
Hannah Leder, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics
Smith Light, Dublin, Ohio/Integrity Athletics
Alex Renkert, Columbus, Ohio, Integrity Athletics
Isabel Steinmetz, Batavia, Ohio, Gymnastics Central
Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio, Integrity Athletics
Tristan Van Natta, Westerville, Ohio, Integrity Athletics

Oklahoma
Brooklyn Brumble, Tulsa, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
Diamond Hill, Owasso, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
Kaitlyn Holsapple, Bixby, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
Paisley James, Oklahoma City, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
Jonathon Purdum, Owasso, Okla./Airbenders
Megan Ranta, Tulsa, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
Avery Slick, Jenks, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling

Tennessee
Savanna Cecil, Crossville, Tenn./Premier Athletics Knoxville North
Cammie Cooper, Knoxville, Tenn./Tennessee Elite Gymnastics
Xavier Harper, Oak Ridge, Tenn./Premier Athletics Knoxville North
Tara Helmboldt, Knoxville, Tenn./Premier Athletics Knoxville North
Kayne Johnson, Knoxville, Tenn./Tennessee Elite Gymnastics
Rory Loe, Brentwood, Tenn./Let It Shine
Mackenzie Maness, Nashville, Tenn./Let It Shine
Tia Taylor, Knoxville, Tenn./Premier Athletics Knoxville North

Texas
Roman Alvarez, Round Rock, Texas/Tumble Tech
Kate Arakawa, Crossroads, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Victoria Azarov, Midland, Texas/ Legacy Elite Athletics
Emily Berry, Happy, Texas/TG Sports
Hope Bravo, Allen, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Sadie Bridge, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Peyton Brown, Round Rock, Texas/Tumble Tech
Gracie Cain, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Konrad Chelstowski, Keller, Texas/The Palaestra
Will Cockrill, Plano, Texas/Flip Factory
Carris Coe, Round Rock, Texas/Tumble Tech
Drew Collins, McKinney, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Kalyana Dickson, Glenn Heights, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Sophie Duesman, Shady Shores, Texas/The Palaestra
Dom Dumas, Lubbock, Texas/Air Extreme
Karlee English, San Antonio, Texas/Powerhouse TNT Gymnastics
Antonio Figueroa, Cedar Park, Texas/Champions Westlake
Taty Garcia, Conroe, Texas/World Champions Centre
Susan Gill, Carrollton, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Blake Graham, Amarillo, Texas/All American Gymnastics
Alexis Gustavson, Adkins, Texas/Trampoline and Tumbling Express
Skye Hawk, Allen, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Paxton Henley, Victoria, Texas/Full Force
Rayleigh Huette, Weimar, Texas/Trampoline and Tumbling Express
London Hunt, Spring, Texas/World Champions Centre
Skyla Johnson, Amarillo, Texas/TG Sports
Jackson Keller, Corinth, Texas/Southlake Gymnastics Academy
Morgan Kessler, Fulshear, Texas/World Champions Centre
Olivia Lee, Detroit, Texas/Texas Tumbling and Trampoline Institute
Noah Lowry, Victoria, Texas/Victoria Gymagic
Jordy Maldonado, Conroe, Texas/World Champions Centre
Mya Mannka, Prosper, Texas/Eagles Wings Athletics-Prosper
Jaden McCarter, Victoria, Texas/Full Force
Dylan McGuire, Midlothian, Texas/Trevino's Gymnastics
Krista McNary, Victoria, Texas/Victoria Gymagic
Angel Mojica, Round Rock, Texas/Tumble Tech
Kate Moody, Houston, Texas/Gymnast Factory
Brendon Newton, Midlothian, Texas/Trevino's Gymnastics
AJ Noble, Austin, Texas/Champions Westlake
Isabella Pansano, Round Rock, Texas/World Champions Centre
Alec Pelezo, Magnolia, Texas/World Champions Centre
Brianna Richardson, Dallas, Texas/Flip Factory
Kennedi Roberts, North Richland Hills, Texas/Flip Factory
Isaac Rowley, Allen, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Mick Seyler, Flower Mound, Texas/Southlake Gymnastics Academy
Mihika Sharma, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Olivia Simpson, Lubbock, Texas/Air Extreme
Weston Sitz, Prosper, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Angelica Soto, Tolar, Texas/Eagles Wings Athletics-Prosper
Caroline Walker, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
Camden Weaver, Frisco, Texas/The Palaestra

Utah
Tanna Anderson, Lehi, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Kaden Brown, Bluffdale, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Ashlyn Buxton, Plain City, Utah/Northern Star Bounder
Cardyn Christiansen, Ogden, Utah/Northern Star Bounder
Zeke Dayton, Salt Lake City, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Annie Hansen, Hooper, Utah/Northern Star Bounder
Randy Holmes, Bluffdale, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Dylan Kline, Syracuse, Utah/Flipside Tumbling
Cearah Larry, West Haven, Utah/Northern Star Bounder
Ashley McDonald, Lindon, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Eli Nilson, Draper, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Ryder Nilson, Draper, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
Ruben Padilla, Bluffdale, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
Cici Redd, Mountain Green, Utah/Northern Star Bounder

Virginia
Joshua Bly, Centreville, Va./Dulles Gymnastics Academy
Adam Herms, Burke, Va./Capital Gymnastics National Training Center
Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Eagle Gymnastics Academy
Paxton Martinez, Chantilly, Va./Dulles Gymnastics Academy
Hailey Pellegrini, Auburn, Wash./Action Athletics

West Virginia
Caden Wharton, Shepherdstown, W.Va./Dulles Gymnastics Academy