Acro’s National Team Selection Competition begins today
posted on 12/07/2018

KEARNEY, Missouri, Dec. 7, 2018 – The National Team Selection Competition for acrobatic gymnastics is today at Fusion Gymnastics in Kearney, Missouri, with the national team training camp set for Dec. 8-9. Additions to the current 2018-19 national team will be determined based on performances at the competition, which has three sessions, and the new members will be announced the morning of Dec. 8.

Current senior national team members in the field includes: 2018 U.S. men’s pair champions Angel Felix and Braiden McDougall of Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California; 2018 U.S. women’s pair champions Emily Davis and Aubrey Rosilier of Acrobatic Gymnastics of San Antonio/San Antonio, Texas; and 2018 U.S. mixed pair silver-medalists Aisley Boynton and Sean Obley of Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California. The members of the junior elite team who are competing are: Jordan Gruendler and Timothy Massa of Acrobatic Gymnastics of San Antonio/San Antonio, Texas, Mixed Pair/Jr. Elite (13-19); Katie Borcherding and Destiny Nolting of Show Me Acro/Pacific, Missouri, Women's Pair/Jr. Elite (13-19); and Bella Aguayo, Riley Berg and Kirsten Clark of Aspire Kids Sports Center/Chandler, Arizona, Women's Group/Jr. Elite (12-18).

Athletes seeking berths on the senior national team are: 2018 U.S. women’s group champion Elanor Chang with new partners, Grace Vonder Haar and Kayla Vonder Haar of Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland; and 2018 U.S. women’s group silver-medalist Isabel Chang, Sasha Gladkova and new partner, Sydney Martin of Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland.

A complete roster of the competitors, by event and division, are listed below.

The three competition sessions begin at 9 a.m. CT, 1 p.m. CT and 7 p.m. CT that feature three divisions – senior elite, junior elite and Age Group 11-16. Those competing in the Age Group 11-16 will compete balance and dynamic exercise routines. The Junior Elite 12-18 and 13-19, and the Senior Elite will perform balance, dynamic, and combined exercise routines. Judging will be according to the USA Gymnastics Acrobatics Code of Points, with references to the International Gymnastics Federation’s World Age Group Competition Rules, Code of Points and Tables of Difficulty.

The members of the newly named national team and competitors from the selection event will participate in a two-day training camp.

Athlete roster
Listed by division/event/name

Age group 11-16

Mixed pair

  • Min Jee Bess-Bader, Joshua Lucho, Acrobatic Gymnastics Academy/Rocklin, California, Mixed Pair/Age group 11-16
  • Andrew Castro, Delilah Rivera, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Mixed Pair/Age group 11-16

Women’s group

  • Audrey Alvarez, Maya Bajdarvanov, Sydney Dorais, Flip Force San Diego/San Diego, California, Women's Group/Age group 11-16
  • Mia Alvarez, Ava Cabana, Ally Castellano, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Women's Group/Age group 11-16
  • Gianna Calo, Sarah Wilson, Grace Wright, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Group/Age group 11-16
  • Kaya Clark, Audrey Wang, Joyce Wang, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Women's Group/Age group 11-16
  • Meghan Kampmann, Catherine Lacy, Cecelia Shadrick, Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland, Women's Group/Age group 11-16
  • Evelynn Plummer, Jenna Vesper, Ava Wang, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Women's Group/Age group 11-16

Women’s pair

  • Mo Arthur, Ariana Katsov, Mid America Acro Tumbling/Owensville, Missouri, Women's Pair/Age group 11-16
  • Carolyn Castro, Isabelle Sarina, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Pair/Age group 11-16
  • Kaylee DeSantis, Reese Morgan, Crescent City Gymnastics/New Orleans, Louisiana, Women's Pair/Age group 11-16
  • Anabelle Lopez-Torres, Sidney Snyder, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Pair/Age group 11-16
  • Maria Wooden, Leah Yun, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Women's Pair/Age group 11-16

Junior elite (12-18)

Men’s group

  • Ethan Chang, Devon Freed, Samuel Lacy, Cade Shields, Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland, Men's Group/Jr. Elite (12-18)

Mixed pair

  • Anna Blough, Carson Breen, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Mixed Pair/Jr. Elite (12-18)
  • Nicole Powell, Shawn Powell, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Mixed Pair/Jr. Elite (12-18)

Women’s group

  • Evelyn Adkins, Emelia Eddy, Alli Snyder, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Group/Jr. Elite (12-18)
  • Bella Aguayo, Riley Berg, Kirsten Clark, Aspire Kids Sports Center/Chandler, Arizona, Women's Group/Jr. Elite (12-18)
  • Jasmine Brewer, Dakota Cox, Cassandra Karnbach, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Group/Jr. Elite (12-18)
  • Riley Buice, Kaela Helton, Rachel Watts, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Women's Group/Jr. Elite (12-18)
  • Riley Freed, Jessie Kicza, Mariam Tutberidze, Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland, Women's Group/Jr. Elite (12-18)
  • Bethany Glick, Ellie Sousa, Emma Sousa, Cal Elite Kids/Rancho Santa Margari, California, Women's Group/Jr. Elite (12-18)

Women’s pair

  • Kaely Addison, Olivia Hamer, Aspire Kids Sports Center/Chandler, Arizona, Women's Pair/Jr. Elite (12-18)
  • Alexis Comnick, Tiffani Williams, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Women's Pair/Jr. Elite (12-18)

Junior Elite (13-19)

Mixed pair

  • Sean Butehorn, Aranel Prevost, Xtreme Acro/Rockville, Maryland, Mixed Pair/Jr. Elite (13-19)
  • Jordan Gruendler, Timothy Massa, Acrobatic Gymnastics of San Antonio/San Antonio, Texas, Mixed Pair/Jr. Elite (13-19)

Women’s group

  • Mykaylah Lopez-Torres, Paige Murphy, Bryana Thieret, 1st Class Gymnastics Inc/Annapolis, Maryland, Women's Group/Jr. Elite (13-19)

Women’s pair

  • Katie Borcherding, Destiny Nolting, Show Me Acro/Pacific, Missouri, Women's Pair/Jr. Elite (13-19)

Senior elite

Men’s pair

  • Angel Felix, Braiden McDougall, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Men's Pair/Sr. Elite

Mixed pair

  • Aisley Boynton, Sean Obley, Realis Gymnastics Academy/Moreno Valley, California, Mixed Pair/Sr. Elite

Women’s group

  • Isabel Chang, Sasha Gladkova, Sydney Martin, Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland, Women's Group/Sr. Elite
  • Elanor Chang, Grace Vonder Haar, Kayla Vonder Haar, Emilias Acro Gymnastics and Cheer/Laurel, Maryland, Women's Group/Sr. Elite

Women’s group

  • Emily Davis, Aubrey Rosilier, Acrobatic Gymnastics of San Antonio/San Antonio, Texas, Women's Pair/Sr. Elite